CVVM: Jen čtvrtina lidí se zapojila do akcí na ochranu přírody

Většina lidí v ČR ví, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, jen čtvrtina se ale v posledních pěti letech aktivně zapojila do nějaké akce na ochranu přírody. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Od roku 2004, kdy centrum tyto postoje sleduje, se aktivita obyvatel Česka k životnímu prostředí snížila.

O to, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, se zajímá 67 procent lidí, což je obdobné jako v předchozích letech. "Zájem o informace spokojené s šetrným chováním k životnímu prostředí se zvyšuje s rostoucím nejvyšším dosaženým vzděláním a s rostoucí spokojeností s vlastním životem a také se zlepšujícím se subjektivním hodnocením životní úrovně domácnosti respondenta," uvedlo CVVM. Více se o šetrné chování k prostředí zajímají ženy (72 procent) než muži (63 procent).

Nejčastěji lidé přispívají k ochraně prostředí tříděním odpadu (85 procent) a šetřením vodou (59 procent), naopak jízdy autem omezuje jen 21 procent lidí a o procento méně jich kupuje biopotraviny. Třídění odpadu a šetření vodou od roku 2002 roste, naopak omezování cest autem je dlouhodobě na podobných číslech. Biopotraviny se podle odpovědí těší čím dál větší oblibě, v roce 2002 je kupovalo osm procent respondentů.

Aktivní zapojení do akcí ochranu přírody klesá, z původních 33 procent lidí, kteří uvedli účast na takových aktivitách v roce 2004, je to letos 25 procent. Účast na demonstraci deklarovala čtyři procenta lidí, darování peněz na ochranu prostředí uvedlo 11 procent lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down