17.07.2002 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČZPI kontrolovalal ovoce a zeleninu

Inspektoři České zemědělské a potravinářské inspekce zopakovali rozsáhlou kontrolu jakosti čerstvého ovoce a zeleniny prodávaného v obchodních řetězcích a dalších prodejnách.

Zkušenosti z obdobné mimořádné kontroly, která proběhla v srpnu minulého roku, ukázaly díky své rozsáhlosti (téměř 14 tisíc zkontrolovaných šarží čerstvého ovoce a zeleniny) objektivní stav prodeje čerstvého ovoce a zeleniny na našem trhu (14 % kontrolovaných šarží nevyhovělo požadavkům na jakost a zdravotní nezávadnost). Výsledkem této obsáhlé kontroly však bylo nejen udělení pokut a opatření. Svaz obchodu ČR zprostředkoval společnou schůzku u kulatého stolu, při níž představitelé řetězců společně s pracovníky ČZPI výsledky kontroly čerstvého ovoce a zeleniny analyzovali. Ze společné diskuse vyplynulo, že nejen ČZPI, ale také představitelé obchodních řetězců mají zájem na tom, aby se ke spotřebiteli dostávala kvalitní čerstvá zelenina a ovoce a že je potřeba postupně učinit některé kroky, aby se situace na trhu zlepšila.
Na jaře letošního roku proto Svaz obchodu ČR zprostředkoval konzultace manažerů obchodních řetězců s odborníky ČZPI na téma „jakost ovoce a zeleniny“, jejímž výsledkem měla být lepší kvalita nabízeného zboží. Experti inspekce se zaměřili především na podrobný výklad příslušných norem, které se ovoce a zeleniny týkají.
Výsledky kontroly, která následovala, ukázaly, že skutečně došlo k významnému zlepšení jakosti čerstvého ovoce a zeleniny nabízeného nejen super a hypermarkety, ale také lokálními řetězci. Inspektoři zkontrolovali ve 150 provozovnách 2 406 šarží čerstvého ovoce a zeleniny, které vybrali z téměř 6 400 šarží, nabízených v době kontroly k prodeji. Výsledkem bylo 5,8 % nevyhovujících šarží, což je výrazně lepší výsledek oproti loňsku.
ČZPI přesto bude v rozsáhlé kontrole čerstvého ovoce a zeleniny pokračovat. Současně bude pokračovat i pracovní komunikace s obchodními řetězci. Dalším tématem konzultací by mělo být označování potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down