Česká zemědělská a potravinářská inspekce prověřila během loňského roku 4 450 provozoven potravinářské výroby, v nichž inspektoři ČZPI provedli 8 080 kontrol. U některých výrobců proběhly kontroly opakovaně nebo bylo kontrolováno plnění uložených opatření.
Hlavním předmětem kontroly bylo zavedení tzv. systému kritických bodů ve výrobě (HACCP - Hazard Analysis Critical Control Points), jak to výrobcům nařizuje zákon č.110/1997, Sb., v platném znění, a to způsobem stanoveným vyhláškou Ministerstva zemědělství č. 147/1998 Sb..
Z výsledků kontroly vyplynulo, že 68,2 % hodnocených výrob zcela splňuje požadavky této vyhlášky, zatímco u 31,8 % výrobců systém kritických bodů buď zcela chybí nebo je zatím pouze ve stádiu rozpracovanosti. Nejdále v zavádění systému kritických bodů jsou výrobci piva, jedlé soli, čerstvého ovoce, nealkoholických nápojů, zvláštní výživy a mlýnských obilných výrobků, zatímco nejvíce nedostatků bylo zjištěno zejména u malých výrobců cukrovinek, cukrářských výrobků, zmrzlin a mražených krémů a pekařských výrobků.
Systém kritických bodů není samoúčelným opatřením, naopak, výrobce by měl jeho funkčním zavedením ve vlastní výrobě účinně zajistit produkci zdravotně nezávadných potravin. Hlavním účelem je minimalizovat možnost ohrožení zdraví spotřebitele.
Do současné doby ČZPI citelně chyběla vyhláška, která by umožňovala objektivní hodnocení potravinářských podniků, na jehož základě by je bylo možné řadit do kategorií např. pro poskytování státních dotací ještě před vstupem do Evropské unie. Inspekce má jasnou představu o stavu potravinářských podniků v České republice, dosud však nemá oporu pro jejich objektivní kategorizaci v platném legislativním předpisu.
Vyhláška, nyní připravována Ministerstvem zemědělství, která nese pracovní název „O podmínkách a požadavcích na provozní a osobní hygienu při výrobě potravin, kromě potravin živočišného původu“, na jejíž přípravě ČZPI významně participovala, je obdobou příslušné směrnice EHS. Po nabytí účinnosti by měla nastavit pravidla hry pro jednotlivé potravinářské podniky tak, aby mohly být srovnatelně hodnoceny podle stavu konkrétní výroby.