30.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČZPI zjistila nedostatky u posilujících preparátů

Česká zemědělská a potravinářská inspekce (ČZPI) zkontrolovala na konci minulého roku 1349 podpůrných a posilujících preparátů i speciálních potravin pro sportovce. V 77 fitcentrech a specializovaných prodejnách zjistila nedostatky u 195 výrobků; tři čtvrtiny z nich tvořil import. Nejčastěji chyběl souhlas ministerstva zdravotnictví, řekla dnes mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

. Dalšími prohřešky bylo podle mluvčí chybějící nebo neúplné označení v českém jazyce. Inspektoři uložili 192 zákazů uvádění potravin do oběhu a navrhli i pokuty. "Ani v jednom případě ČZPI nezjistila porušení hygienických podmínek při prodeji," uvedla Kolejková s tím, že kontrolované preparáty patří do kategorie potravin pro zvláštní výživu a podléhají přísnějšímu režimu. Inspekce rovněž zkoumala, zda a kolik je v energetických nápojích obsaženo L-karnitinu, pokud byl uveden na obalu. Tento doplněk má pozitivní efekt na oddálení energetické krize při zvýšené aktivitě a využívá se například ve sportovním lékařství. Preparát zpomaluje tvorbu kyseliny mléčné ve svalové tkáni, proto mohou sportovci trénovat déle. "Ani zde nezjistili inspektoři při uvádění obsahu L-karnitinu klamání spotřebitele," dodala mluvčí. Výrobci, dovozci i prodejci se snažili o okamžitou nápravu nedostatků, zajistili si chybějící souhlas zdravotníků i správné označení. Inspekce tak při následné kontrole žádné nedostatky nezjistila. Kontroly speciálních preparátů pro sportovce budou podle Kolejkové pokračovat i v letošním roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down