26.08.2002 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČZPI zjistila několik případů prodeje zaplavených potravin

Česká zemědělská a potravinářská inspekce zjistila tři případy prodeje potravin, které prokazatelně pocházely ze zaplavených míst. V Petrovicích na Ústecku nabízeli dva vietnamští prodejci lahvové pivo, stolní vody a limonády balené v PET lahvích, pocházející ze zásob zasažených záplavovou vodou.

Inspektoři navíc v prodejně zjistili plísní zasažené stěny. V Kralupech nad Vltavou v jedné z prodejen v panelových domech prodával majitel konzervy, nápoje, oleje a další zboží, které rovněž pocházelo ze zaplaveného území. Ve všech případech inspektoři okamžitě zakázali prodej těchto potravin a nařídili jejich prokazatelnou likvidaci. Se všemi prodejci bude zahájeno správní řízení.
Inspekce znovu upozorňuje na zákaz prodeje jakýchkoli – i hermeticky uzavřených – potravin, které přišly do kontaktu se záplavovou vodou. ČZPI opět varuje spotřebitele před nákupem potravin, které by mohly pocházet z postižených oblastí. Vodítkem mohou být jakkoli poškozené odřené nebo promáčklé obaly, u plechovek i náznaky rzi. Varující jsou také poškozené, neúplné, pomačkané nebo zčásti nečitelné etikety, které mohou jevit známky znečištění nebo zkrabacení při schnutí. Pozornost je potřeba věnovat zdeformovaným nebo znečištěným uzávěrům, které mohou být v záhybech pokryty filmem nečistoty. Kontaminovaná voda nebo bláto může být i na vnitřní straně uzávěrů. Varující by mohla být také extrémně nízká cena potravin a nestandardní místa prodeje – jako jsou stánky nebo auta.
Inspekce rovněž nedoporučuje konzumovat zemědělské plodiny nabízené na stáncích v záplavových oblastech a podél silnic. I tyto plodiny mohly být při kontaktu s povodňovou vodou kontaminovány např. ropnými produkty, různými chemikáliemi nebo mikrobiologickým znečištěním. Také jejich kvalita může být velmi nízká – mohou být zhoršeny jejich senzorické vlastnosti, snížená doba uchování a mohou být náchylné k plesnivění a hnilobě.
Pěstitele inspekce upozorňuje, že jsou plně odpovědni za zdravotní nezávadnost plodin ze zaplavených území, které by mohly být jako potraviny uváděny do oběhu. V souladu s principem předběžné opatrnosti je ČZPI v žádném případě nedoporučuje nabízet k prodeji. Vzorky těchto plodin inspektoři odebírají k laboratorním analýzám a pokud zjistí porušení zdravotní nezávadnosti přikročí k přísným sankcím.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down