ČZU má nový pavilon zaměřený na praktickou výuku potravinářství

Na České zemědělské univerzitě se slavnostně otevřelo výukové centrum zpracování zemědělských produktů. Takzvaný potravinářský pavilon bude sloužit hlavně studentům programů zaměřených na potravinářství, výživu nebo kvalitu zemědělské produkce na fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Pavilon umožňuje studentům možnost zapojit se přímo do výrobního procesu v šesti potravinářských provozech.

"Pavilon dokáže demonstrovat celý životní cyklus potraviny od suroviny, přes její zpracování, různé technologické procesy až do výrobku, případně do pokrmu. Umožňuje i hodnocení potraviny i dopadu stravování na lidského jedince," řekl ředitel pavilonu David Farský.
Studentům dává možnost zapojit se do výrobního procesu zpracování masa, mléka, ovoce a zeleniny. Kromě toho je tam také pekárna s cukrárnou, lisovna olejů a malý pivovar. "Jsme zde připraveni studentům nabídnout adekvátní zkušenost, aby až absolvují, tak byli na trhu práce maximálně připravení, a poptávka po studentech s těmito znalostmi je značná," dodal Farský.
Stavba začala 2. června 2020 a investice podle Farského vyšla na téměř 450 milionů korun. Univerzita na stavbu získala více než 398 milionů korun z fondů Evropské unie.
Studenti budou mít možnost využít senzorické laboratoře, kde se mohou seznámit s metodami hodnocení kvality potravin vyprodukovaných na školním statku, v zahradách nebo sadech. Slouží k analýze chutě, vůně, textury či vzhledu potravin. V pavilonu vznikne také gastronomický provoz a nutriční poradenství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down