ČZU převzala přírodní rezervaci s mnoha vzácnými druhy u Třtice na Rakovnicku

Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze převzala přírodní rezervaci s mnoha vzácnými druhy u Třtice na Rakovnicku. Dosud patřila soukromníkovi Ivanu Kasalickému, který o ni pečoval spolu s dalšími dobrovolníky několik desítek let. Loni ji nabídl fakultě, která rezervaci s plochou přesahující osm hektarů zakoupila zhruba za 500 000 korun. V péči o ni budou pokračovat odborníci, zapojí se i studenti. Při dnešním předávání rezervace řekli Ivan Kasalický a děkan fakulty Vladimír Bejček.

ČZU je nyní vlastníkem i správcem rezervace zvané V Bahnách. Vyhlášena byla na počátku 50. let minulého století. Rezervaci využije k představení péče o vzácnou přírodní lokalitu, a to studentům i veřejnosti. "Mít rezervaci neznamená jenom ji mít a koukat se na ni a obdivovat ji, ale tvrdě pracovat, tvrdě dělat managementová opatření," uvedl Bejček. Cílem podle něj je, aby veškeré chráněné druhy vydržely a stav rezervace se ještě zlepšil, i když už nyní je lokalita v dobré kondici.
Nejcennějším místem rezervace je slatinná louka, kde se vyskytuje kohátka kalíškatá, jde o kriticky ohroženou rostlinu. Odborníci zde také našli další ohrožené rostliny, například ostřici šupinoplodou, prstnatec májový nebo rosnatku okrouhlolistou. Žijí zde také chránění obojživelníci a plazi: čolek obecný, čolek horský, skokan štíhlý, skokan skřehotavý, ropucha obecná či ještěrka živorodá. Rodina Kasalického tamější pozemky vlastnila od dob první republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down