Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický ve Zdibech v rámci svého programu informativních a výukových seminářů nedávno nabídl zeměměřické veřejnosti, úředníkům státní správy a dalším zájemcům seminář zaměřený na dálkový přístup do katastru nemovitostí. Byl zajímavý, neboť přinesl i aktuální postřehy a zkušenosti po prvním roce provozu. S nimi se podělil přední odborník ze Zeměměřického úřadu Václav Šťastný, který je přímo u zdroje, neboť pracuje v oddělení, kde se systém provozuje.
Přesně 84 dnů před koncem roku 2002 se posluchači dozvěděli také o vývoji aplikace programu, o realizovaných změnách, dostali návody, jak uživatelsky čelit přetrvávajícím nedostatkům systému a mohli se poučit na praktických příkladech a ukázkách, jak zase nedělat své vlastní chyby.
„Uživatelé systému se bohužel také často potýkají se základními neznalostmi možností katastru nemovitostí. Tím si lze vysvětlit jejich častá nedorozumění při užívání dálkového přístupu,“ postěžoval si Šťastný. Nejčastější a stále se opakující dotazy se týkaly praktických postupů: Jak se stanu registrovaným uživatelem systému? Jak se přihlásím? Jak si založím a povedu uživatelské konto?
„ Přednášející připustil, že v počátečních stádiích provozu systému byly reklamace vyřizovány velmi benevolentně. Uživatelé totiž většinou z neznalosti ovládání pokynů systému, ale také i z neznalosti struktury katastrálního elaborátu, jeho vedení a také jeho vývoje byli schopni utrácet mnohatisícové částky než dospěli k výpisu záznamů o několika parcelách. Proto také pořádáme pro zájemce o registraci tyto výukové programy,“ podotkl vedoucí oddělení VÚGTK Václav Nejedlý.
Nejdůležitější novinkou pro zbrklé uživatele je zavedení jakési pojistky - dialogové stránky, která přináší upozornění na částky, které budou odečítány z konta. Nově zavedené upozornění: „Otevření nebo uložení této sestavy Vám bude zaúčtováno částkou ...............Kč“, je nyní jasné, jak letní obloha nad Jadranem. „Myslím si, že toto dialogové okno odstraňuje mnohá nedorozumění a pádně upozorňuje uživatele na eventuální chybný postup,“ dodal Václav Šťastný.
Asi víte, že informace o katastru nemovitostí si můžete zjistit pomocí Internetu i ze svého počítače. O tuto službu, přestože je zpoplatněna, je stále větší zájem. Po dvouměsíčním provozu v roce 2001 měl systém dálkové přístupu jen 500 registrovaných uživatelů, ale už v říjnu 2002 jich má už 2000.
„Soudě podle dotazů z pléna, bude sílit snaha některých státních institucí, aby jim byl umožněn dálkový přístup do katastru nemovitostí formou jakési paušální úhrady,“ uvažuje Václav Nejedlý z pořadatelské organizace.
K osvětě dálkového přístupu do katastru nemovitostí je výzkumný ústav ve Zdibech přímo předurčen. Proto také ústav vydal v říjnu 2002 o tomto systému příručku. Odborný text Václava Šťastného má 26 stran se 49 obrázky a dnes je k dispozici v knihovně výzkumného ústavu a bude určen dalším účastníkům seminářů zaměřených na postupy, jak si z dálky a bezpečně zjišťovat informace o katastru nemovitostí.