Další daňová podpora biopaliv naplňuje strategii

Schválení návrhu k další daňové podpoře biopaliv je krokem k naplňování unijní strategie jejich využití v dopravě, tvrdí ministr zemědělství Marian Jurečka. V obhajobě předlohy mluvil taky o diverzifikaci zdrojů a větší nezávislosti na přísunu ropy z Ruska.

Normu, která je ve Sněmovně před úvodním kolem projednávání, kritizuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tvrdí, že skupina Agrofert získá díky daňové podpoře biopaliv první generace pět miliard korun.  Jurečka podotkl, že i vláda Petra Nečase plnila unijní strategii a zvyšovala minimální podíl využití biopaliv v dopravě. "Tehdy jsem neslyšel hlas Miroslava Kalouska, který by to kritizoval," zdůraznil ministr zemědělství, který novelu, ač pochází z ministerstva financí, vládě předkládal místo Andreje Babiše. Rozsah pěstování řepky olejky, z níž se vedle obilovin a cukrové řepy biopaliva vyrábějí, neroste, dodal.
Bývalý ministr financí Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize uvedl, že k dalšímu zvýhodnění biopaliv první generace není důvod, když notifikace končí letos v červenci. "Než se stal Andrej Babiš ministrem, nikdo nepochyboval, že to v roce 2015 skončí," tvrdí.  Babiš označil Kalouska za demagoga, výrobci biopaliv podle něj nedostávají žádné dotace, díky slevě na spotřební dani u vysokoobsahových biopaliv ušetří přepravci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down