13.06.2001 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další kanalizace a čistička s přispěním EU

Včera byla slavnostně uvedena do provozu nově vybudovaná čistírna odpadních vod a kanalizace v Novém Městě pod Smrkem. Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím programu Phare přeshraniční spolupráce ve výši 27 mil. Kč (přibližně 730 tisíc euro), což představuje přibližně 68 % celkových nákladů.

Realizace projektu napomůže České republice při splnění norem EU v oblasti životního prostředí. Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšil možnost napojení dalších obyvatel i průmyslu ve městě na kanalizaci a zároveň přispěje ke snížení vypouštěného množství nečistot do Lomnického potoka, který teče dál do řeky Nisy. Z tohoto důvodu budou mít užitek z čistšího životního prostředí nejenom obyvatelé přilehlých oblastí v České republice, ale také v sousedních regionech Německa a Polska.
V rámci projektu byla provedena rekonstrukce stávající čistírny odpadních vod, vybudovány nové denitrifikační a dosazovací nádrže. Čistírna byla vybavena novou technologií a byl zaveden nový systém řízení. Tím byla zvýšena kapacita čistírny na 6400 ekvivalentních obyvatel, což umožňuje vyčistit veškeré odpadní vody nejen z města, ale i dočistit odpadní vody z výroby podniku Textilana. Současně s rekonstrukcí čistírny bylo vybudováno celkem 3006 m nové kanalizační sítě a 953 m kanalizačních přípojek.
Z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC byla k dnešnímu dni vyčleněna částka 7 miliard Kč (200 mil. euro) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkově bylo vyčleněno od roku 1990 z Programu Phare, včetně Phare CBC, na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než 26 mld. Kč (750 mil. euro). Financování EU v oblasti životního prostředí v České republice přesáhlo částku 5 miliard Kč (přibližně 150 mil. euro), která zahrnuje 1 miliardu Kč (27 mil. euro) z programu ISPA. Celkové finance EU směřující do České republiky, včetně programů Phare, ISPA a Sapard, dosahují 30 miliard Kč, čili 850 milionů euro.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down