31.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další krize v německém zemědělství

Na německém potravinářském trhu se objevil nový skandál. Jeden z výrobců tzv. biologicky čistého drůbežího masa v Dolním Sasku totiž loni v prosinci zjistil, že ve vzorcích jím odebírané krmné tzv. bio-pšenice jsou stopy po herbicidu Nitrofen, který je na seznamu rakovinotvorných látek. Jde pravděpodobně o několik stovek tun kontaminovaných obilnin a dalších výrobků z nich, vyráběných v Dolním Sasku ze surovin dodávaných z Braniborska.

Německá veřejnost byla o této skutečnosti informována s velkým zpožděním a příslušné kontrolní orgány mezitím zjistily, že postižené krmivo odebíraly stovky biofarem po celém Německu. Drůbež, vejce a další výrobky vyprodukované na bázi zmíněného krmiva byly prodávány pod značkami Bioland nebo Naturland.
Dosud není jasné, jakou cestou se pesticid do krmiva dostal. Spekuluje se, že se dostalo do kontaktu s obilím ve starých zásobnících z minula, kdy Nitrofen ještě nebyl zakázán, nebo jestli se látka do Německa dostala spolu s pšenicí z východní Evropy, kde v některých zemích dle stávajících norem ještě nebyla zakázána.
Představitelé příslušných úřadů s kompetencemi v zemědělství se k problému staví různě. Například vedoucí Spolkového úřadu pro výzkum masa včera pro tisk potvrdil, že již počátkem března byla při laboratorním vyšetření drůbežího masa zjištěna přítomnost uvedeného pesticidu. „Protože jsem neviděl nijaké nebezpečí, ministerstvo jsem neinformoval. Domníval jsem se, že námi označený provoz má problém pevně ve svých rukou“. V Německu neexistuje předpis, který by přikazoval předávat výsledky laboratorního šetření příslušnému ministerstvu.
Tento skandál zasáhl německé ekologické zemědělství, na němž si sami velmi zakládali, obzvlášť tvrdě. Shodují se na tom všechny zainteresované strany a shodně dodávají, že je nutné podstatně zvýšit úroveň zejména namátkových kontrol a dalších kontrolních činností. Přece jen jsou ve hře příliš velké peníze a zákazníci reagují velmi citlivě už jen při pouhém podezření.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down