Další ohnisko ptačí chřipky, tentokrát v malochovu v Uherském Brodu

V Újezdci, místní části Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, se v malochovu drůbeže objevila ptačí chřipka. Podle Státní veterinární správy (SVS) jde o nejnovější, čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v zemi. Chovatel nahlásil úhyn pěti slepic z celkového počtu sedmi kusů, sdělila SVS.

"Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Podle veterinární správy bylo jen v prosinci v Česku vyhlášeno deset nových ohnisek ptačí chřipky. "Tempo, jakým nová ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje," uvedla SVS. V Česku se minulý rok objevilo dvacet ohnisek nákazy.
Veterinární správa dnes také uvedla, že ve velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se ptačí chřipka rozšířila do dalších částí hospodářství, kde se objevily četné úhyny. SVS proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých v chovu bylo asi 750 000.
"Opětovně apelujeme na všechny chovatele drůbeže a ptactva, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech a nařízená mimořádná veterinární opatření. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě," uvedl ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down