03.05.2006 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další případy ptačí chřipky se asi objeví až na podzim, míní ornitologové

Ornitologové přicházejí s dobrou zprávou pro obyvatelstvo i podnikatele. Soudí totiž, že další případy ptačí chřipky v průběhu léta nebudou pravděpodobně přibývat. Ptáci nakažení nebezpečným virem H5N1 se mohou objevit opět s příchodem podzimu, kdy se stěhují zpět do zimovišť.
V letních měsících vodní ptáci výrazně méně migrují. Navíc virus ptačí chřipky navíc v teplé vodě přežívá kratší dobu než ve studené, uvedla ornitoložka Alena Pazderová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V České republice prokázali veterináři nákazu vysoce patogenním virem ptačí chřipky (H5N1) u dvanácti labutí v jižních Čechách. První z nich zachytili 27. března, poslední v polovině dubna. V místech nálezu vyhlásili mimořádná veterinární opatření. Ve třech pásmech ještě nebyla odvolána. Když se situace nezmění, měla by se zrušit 9. května.
Také ornitolog Petr Musil potvrdil, že možnosti šíření ptačí chřipky během léta jsou omezené. Nevyloučil ale, že další případy mohou veterináři zachytit na přelomu srpna a září. Podle něj by sezóna ptačí chřipky mohla mít v Česku dva vrcholy, první v březnu a dubnu a druhý na přelomu léta a podzimu. Připomněl, že v minulých letech se vyskytly v té době také mrtví ptáci, ale nikdo nezkoumal, jestli měli virus ptačí chřipky. Jejich úmrtí mohla být podle něj někdy chybně připisována účinkům botulinu, který vzniká ve vodních nádržích vinou špatného okysličování.
Letního koupání v řekách a rybnících se lidé podle odborníků obávat nemusí. Virus je totiž velmi naředěný. Žádný případ, kdy by se někdo při koupání nakazil, vědci dosud nezaznamenali. V současnosti je v Evropě podle nich ptačí chřipka především veterinární problém.
Vysoce patogenní virus (H5N1) nejvíce ohrožuje právě vodní ptáky. Z odborné literatury lze vyčíst, že ve studené vodě při čtyřech stupních Celsia vydrží virus až 30 dní, poukázala Pazderová. Při teplotě kolem 20 stupňů však přežívá podstatně kratší dobu, asi tak týden.
Takový optimismus však nesdílejí všichni vědci. Podle nich se vysoce patogenní virus stává stále odolnějším.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down