31.05.2006 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další půlmiliardu dostanou rolníci na dorovnání přímých plateb

Vládní kabinet dnes odsouhlasil, že čeští rolníci dostanou další půlmiliardu korun na dorovnání přímých plateb na 65 procent úrovně ve starých členských zemích Evropské unie, což je povolené maximum. Správce těchto peněz Státní zemědělský intervenční fond získá prostředky bezúročně od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Přesnou výši půjčky bude podle ministerstva zemědělství možné stanovit až po 1. říjnu, kdy bude vyhlášen kurz koruny na přímé platby a stanovena konečná suma, kterou na tyto dotace dostane ČR z EU. Intervenční fond bude půjčku splácet během pěti let, v nepravidelných splátkách v závislosti na svých zdrojích.
V návrhu rozpočtu na letošní rok měla kapitola MZe původně 39,7 miliardy Kč, což by umožnilo navýšit přímé platby mírně nad 50 procent. Vláda přidala dvě miliardy korun loni v listopadu, v únoru přibylo dalších 800 milionů korun. Tyto zdroje umožňovaly dorovnání na necelých 63 procent. V půli března pak farmáři získali ještě dodatečný půlmiliardový příslib, který dnes odsouhlasila i vláda.
Při velkých rozdílech ve vyplácení přímých podpor mezi starými a novými členskými státy EU podle něj nemůže být české zemědělství konkurenceschopné, míní prezident Agrární komory Jan Veleba

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down