18.06.2001 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další výskyt BSE se v Dušejově se neprokázal

Ani u jednoho ze 134 poražených kusů skotu v zemědělském družtvu v Dušejově nebyl prokázán výskyt tzv. nemoci šílených krav (BSE). Oznámil to v sobotu ministr zeměděství Jan Fencl na základě testů provedených Státním veterinárním ústavem v Jihlavě.

Ministr zemědělství Jan Fencl spolu s experty z Ústřední nákazové komise rozhodl, že v pátek půjde na nucenou porážku 134 kusů z chovu, odkud kráva pocházela. Vybrány byly její vrstevnice - o rok mladší a o rok starší, a také její dvě dcery a vnuk. Odborníci se vyhnuli variantě, při níž by byl zlikvidován celý chov. Ministr rozhodl, že negativní kusy budou uloženy do země a eventuálně pozitivní budou spáleny. Na základě zkušeností z evropských zemí veterináři předpokládali, že se v chovu vyskytnou jedno, maximálně dvě další nemocná zvířata. Ani tato varianta se nakonec nepotvrdila. Všechna zvířata byla zdravá. Vojáci začali hloubit záhraboviště u areálu družstva ve čtvrtek. V pátek v 08:15 začala porážka ve dvou mobilních jatkách ze středisek likvidace nákazy v Brně a Hradci Králové. Prvních 48 vzorků prodloužené míchy, odebraných mrtvým zvířatům, převzala laboratoř v pátek ve 12:00. Ve 20:00 byly oznámeny negativní výsledky. Druhá sada dorazila do ústavu v 16:00, o půlnoci byly známy opět negativní testy. V sobotu stejně optimisticky skončila i třetí, poslední sada, kterou v laboratoři začali analyzovat v 17:00. Poslední kus hovězího byl usmrcen v pátek v 16:30. Šéf Státní veterinární správy Josef Holejšovský mohl dát nad ránem pokyn k zahrnutí záhraboviště. Žádné pozitivní zvíře nemuselo být vyňato a spáleno na připravené hranici.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down