Dalších šest divokých prasat zastřelili policejní odstřelovači

Dalších šest divočáků ulovili v noci na dnešek odstřelovači policejních zásahových jednotek v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ve všech případech šlo o dospělé kusy. Informoval o tom Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Do odstřelu divočáků se policisté poprvé zapojili v noci z pondělí na úterý, kdy ulovili dva kusy černé zvěře.

Honitby, ve kterých bylo v noci šest divočáků uloveno, odmítla SVS po dohodě s policií zveřejnit. Podle Majera bylo pět prasat zastřeleno ve vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené ohradníky, jedno bylo uloveno v červené zóně za ohradníky. Červenou zónu tvoří kromě vysoce rizikové oblasti nákazy i několik okolních honiteb.

Do odstřelu divočáků se zapojilo šestnáct policistů. Loví je v 18 honitbách. Jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů.

Při střelbě mají pokyn mířit na hlavu, případně na takzvanou komoru, aby divoké prase padlo na místě a neroznášelo krví případnou nákazu do okolí. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři ve spolupráci s myslivci a hasiči. Do lesů, polí a na polní cesty ve vysoce rizikové oblasti nákazy stále platí zákaz vstupu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *