16.04.2024 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.

Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků

Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků, by se mohlo stát první zemí na světě, která stanoví cenu za zemědělské emise, mezi než patří také metan. Ten je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, přičemž v porovnání s oxidem uhličitým (CO2) jde o 30krát mocnější skleníkový plyn. Severská země se zavázala snížit emise do roku 2030 o 70 procent v porovnání s úrovní v roce 1990. Podle dánského klimatického institutu Concito je více než polovina dánské půdy zemědělsky obdělávána a zemědělství se na uhlíkových emisích v zemi podílí přibližně jednou třetinou. Zemědělství zatím nepodléhá žádným regulacím, pokud jde o ochranu klimatu. Zástupci odvětví vyjadřují obavy, že uhlíková daň by měla za následek snížení produkce a zavírání farem. Farmáři a mlékárenský průmysl místo toho prosazují používání krmných příměsí, které zastavují fermentační proces v žaludku krav a zabraňují produkci metanu. Vláda schválila vyčlenění 518 milionů dánských korun (1,76 miliardy Kč) na financování příměsí do krmiva s tím, že krok by měl snížit o 30 procent emise metanu u 550 000 dojnic v zemi. Podobné příměsi se v minulosti setkaly se skepsí dánských politiků a skupin na ochranu zvířat, neboť podle nich stále není jasné, zda splňují normy na ochranu zvířat. Evropská unie v roce 2022 schválila krmnou příměs, kterou vyrábí nizozemská firma Royal DSM.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down