Dánský přístup k navhované reformě u cukru nám může pomoci

Dánsko je pro uvolnění regulace na unijním trhu s cukrem a nevyhýbá se ani možnému odstranění kvót, tento přístup k cukerní reformě dává i České republicce šanci na zlepšení situace na trhu s cukrem. Řekl toministr zemědělství ČR Petr Zgarba po svém dnešním jednání s dánským resortním protějškem Hansem Christianem Schmidtem.

Navrženou reformu cukerního pořádku EU označil Zgarba za bolestivý problém pro ČR, která by se vlivem plošného krácení výrobních limitů stala dovozcem cukru. Návrh je proto nepřijatelný, dodal.
Reforma, kterou předložila ještě předchozí Evropská komise, počítá se snížením zaručených výkupních cen cukru o 30 procent a cukrové řepy skoro o 40 procent. V plánu je i seškrtání výrobních kvót z nynějších 17,4 milionu tun. Autor návrhu, komisař Franz Fischler projekt obhajoval neudržitelností současného režimu, potřebou zvýšit konkurenceschopnost evropského cukrovarnictví a přizpůsobit se pravidlům WTO. Reforma by podle něj prospěla i spotřebitelům, protože by klesly ceny cukru, které jsou dosud trojnásobné oproti světové úrovni.
Projekt budí značný odpor i v řadě dalších členských zemí; loni v listopadu desítka států vybídla k zavržení plánu jako receptu na zhroucení cukrovarnictví a postižení pěstitelů. Vedle změn cukerního pořádku EU Zgarba jednal s dánským protějškem také o zkušenostech dánské strany s výplatou přímých plateb zjednodušeným způsobem. Zajímal se také o tamní poznatky s využíváním fondů pro rozvoj venkova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *