Daří se využívat přirozené obnovy lesa

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula společně s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou navštívili místa po kůrovcové kalamitě v revíru Olšovec Lesní správy Vítkov na Olomoucku, kde před lety také došlo k rozsáhlé kůrovcové kalamitě.  Ministr vyzdvihl, že přes všechny překážky se v této oblasti lesníkům postupně daří s využitím přirozené obnovy a také výsadbou vhodných dřevin obnovit lesy po kůrovcové kalamitě.

„Jsou to nové pestřejší lesy, lépe připravené na změnu klimatu,“ prohlásil. Zdejší péče o lesní porosty je příkladem dobré praxe, jak postupovat při tvorbě vícepruhového a vícegeneračního lesa. Podle Hubáčkové klimatická kalamita nás donutila lépe hospodařit na zemědělské a lesní půdě. „Jestliže si chceme zachovat zdravý les, nemůže to být monokultura, ale musí být pestrý jak věkově, tak druhově,“ podotkla Hubáčková. Ministr doplnil, že právě na podporu adaptace lesů na změnu klimatu Ministerstvo zemědělství spustilo od letošního roku nový program, v jehož rámci máme pro vlastníky lesů na následujících pět let připraveno až 4,1 miliardy korun ročně,“ řekl Nekula a poukázal na to, že dlouhodobým stěžejním nástrojem podpory lesního hospodářství Ministerstva zemědělství jsou finanční příspěvky na hospodaření v lesích, které se meziročně zvyšují v souvislosti s objemem pěstebních prací navazujících na kůrovcové těžby, se zaváděním nových předmětů příspěvků a se zvyšováním sazeb příspěvků. „V roce 2018 byla podpora 380 milionů korun, v loňském roce to bylo už 1,7 miliardy korun. Přechodnou podporu představoval příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích realizovaný ve třech fázích. Za období let 2017 až 2020 bylo celkem vyplaceno 12,8 miliardy korun,“ doplnil Nekula.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down