Přes 13 milionů záznamů o tuzemských zvířatech a rostlinách má už nálezová databáze ochrany přírody. Obsahuje veškeré dostupné informace o rozšíření druhů rostlin a živočichů v České republice. Slouží jak veřejné správě, tak veřejnosti. V současnosti eviduje například 820 000 údajů o výskytu chráněných druhů a přes dva miliony údajů o druzích z takzvaného červeného seznamu, tedy druzích vzácných a ohrožených. Informovala o tom Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která databázi spravuje.
"Chtěli jsme, aby databáze sloužila každému. Zájemci si proto zde dnes mohou najít informace o rozšíření přibližně 30 tisíc druhů rostlin a živočichů," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Nejvíce záznamů pochází z jižní Moravy a středních Čech. Od roku 2007 je do databáze, která je k dispozici na internetu, průměrně vkládáno více než milion záznamů ročně.
Databáze se pro veřejnou správu stala základním zdrojem informací o rozšíření jednotlivých druhů, chráněných i běžných. Obdobnou databázi provozuje v Evropě pouze Švédsko a Norsko. Ostatní existující zdroje dat o druzích v Evropě jsou často specializované, nebo pouze regionálního charakteru.
Státy sousedící s ČR už podle agentury projevily zájem o využití databáze na svém území, obsahuje už totiž některá data ze Slovenska.