Dávky přímo řepařům

Vedení ministerstva zemědělství má dnes rozhodovat o tom, jak vyplácet kompenzace pěstitelům cukrovky za snížení jejích cen po zahájení reformy cukerního pořádku. „Řepaři dostanou peníze, na které mají nárok, a z nich se jim odečte platba SAPS,“ řekl minulé úterý ministr zemědělství Jan Mládek s tím, že stále se však jedná o různých variantách.

Jak poznamenal, pěstitelé jednotlivých plodin by měli mít zhruba stejné podpory, jako má zemědělec obecně. Řepaři rozhodně odmítají, aby se kompenzace částečně rozpustily v systému jednotné platby na plochu, tzv. SAPS, o čemž se na ministerstvu také uvažuje.
Agrární komora ČR (AK) prosazuje, aby řepaři dostali adresné kompenzační dávky v plném rozsahu po odečtení plateb SAPS, které se v příslušném roce vztahují k výměře cukrovky. Tyto odečtené peníze by se přidaly k celkovému balíku SAPS a přerozdělily na veškerou zemědělskou půdu. Na tomto způsobu, který podporují český a moravský svaz pěstitelů cukrovky a Zemědělský svaz ČR, se shodlo představenstvo AK na nedávném mimořádném zasedání v Olomouci. Viceprezident AK Oldřich Reinbergr pevně věří, že ministerstvo zvolí řešení doporučované komorou i Českomoravským cukrovarnickým spolkem. „Pokud by jinde pěstitelé dostávali plné kompenzace a u nás ne, byl by to velký problém. Tyto dočasně poskytované platby by měly přispět ke zvyšování úrovně komodity, která má obhájit svou konkurenceschopnost vůči zemím, kde budou vyplácet plné kompenzace za snížení ceny cukrovky,“ zdůraznil Reinbergr. Doplnil, že Česká republika má na náhrady řepařům za pokles cen o 20 až 38 procent dostat v prvním roce reformy zhruba 28 milionů eur a v dalších třech letech 44 milionů eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *