22.11.2011 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Debata nad zákonem o Šumavě

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce dokončit jednání o novém zákonu definujícím Národní park Šumava v pondělí 28. listopadu. Kulatý stůl s vědci, komunálními politiky a zástupci neziskových organizací, který ministr uspořádal v pondělí večer, přinesl částečnou shodu na rozdělení parku do jednotlivých zón ochrany. Zákon má určit způsob nakládání s parkem na desítky let dopředu.

"V současné době spadá do první zóny 13 procent rozlohy parku. Už teď jsme dosáhli shody na tom, že nově bude do zóny nejvyšší ochrany patřit minimálně 20,5 procenta rozlohy parku. A chceme ještě diskutovat o dalších víc než třech procentech, které by se postupně mohly včlenit do zóny s nejvyšší ochranou," uvedl Chalupa. Nejdůležitější je podle něj dojít ke shodě na definici území a časových pásem přechodu jednotlivých zón do režimu nejvyšší ochrany.
Navrhovaná první zóna čítá oproti současným 136 územím nově 27 celků. V pondělí se na ministerstvu jednalo i o rozsahu, formě a způsobu zásahu proti případným škůdcům a kalamitám v méně chráněné zóně a pravidlech pro stavební činnost a územní rozvoj v třetí zóně, tedy místech podléhajících nejmenší ochraně. V jednotlivých zónách je podle ministra důležité rozhodnout o návrhu povolených činností podle typu ekosystému.
Účastníci jednání diskutovali také o cestní síti parku. Základním předpokladem podle MŽP zůstává, že musí být zajištěna přístupnost Šumavy, zachována využitelnost cest pro obce a zajištěna průchodnost pro integrovaný záchranný systém.
Kulaté stoly o budoucí podobě Šumavy uspořádal Chalupa od září čtyři. Jejich prostřednictvím se snaží najít kompromis mezi radikálně se rozcházejícími požadavky lesníků, ochránců přírody a místních obyvatel. Návrh zákona Chalupa předloží vládě, později by ho měli projednat poslanci a senátoři.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down