07.03.2024 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Debatu o vyšší ochraně vody v ústavě poslanci nedokončili

Poslanecká sněmovna nedokončila úvodní kolo debaty o novele ústavy, která má zvýšit ochranu vody a vodních zdrojů. Poslanci na základě dohody grémia Sněmovny přerušili 6. března schůzi a pokračovat v ní budou dnes, kdy by se k projednávání tohoto návrhu měli vrátit. S novelou ústavy přišla vláda v souladu se svým programovým prohlášením. Podle opozičního hnutí ANO je změna nadbytečná a může v praxi vyvolat problémy.

Dosavadní formulace ústavního článku sedm, který říká, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství, se má rozšířit výslovně o vodu. Ústava má nově stanovit že "stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vody, a o ochranu životního prostředí.". Na schválení změny ve třetím čtení bude zapotřebí ve Sněmovně ústavní většina, tedy alespoň 120 poslanců. Vládní koalice jich má 108 a občas ji podporuje Ivo Vondrák původně zvolený za ANO.
Obdobné návrhy se ve Sněmovně vyskytly již dříve. Podávali je poslanci z různých stran. Sněmovna je ale v minulosti neprojednala až do konce.

Změna ústavy

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) před poslanci řekl, že jde o detailní, citlivou a promyšlenou změnu ústavy. "Jinak bychom ji nepředkládali," uvedl. Účelem změny je podle něj také sjednotit terminologii s pojmy v ústavním pořádku a dalších normách.
Naproti tomu bývalá náměstkyně ministra životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová označila návrh za nadbytečný. Podle ní už ochrana vody zakotvená v ústavním pořádku je. "Proč chráníme jenom vodu, proč nechráníme i tu půdu?" ptala se. Poukazovala také na to, že stanovisko Legislativní rady vlády k tomuto návrhu bylo negativní. Vláda radu podle jejích slov převálcovala. Podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) by mohla změna vyvolat problémy v praxi. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) k tomu poznamenal, že konečné je politické rozhodnutí ve vládě.

Voda – nejohroženěší zdroj

Vláda uvádí, že dosavadní znění článku sedm ústavy se s ohledem na současný stav životního prostředí i vývoj práva na ochranu životního prostředí jeví už jako zastaralé i nedostatečné. Voda je podle vlády v současné době nejohroženější zdroj. Současné ustanovení je příliš vágní a neodráží současnou důležitost ochrany životního prostředí, tvrdí vláda.*

rybník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down