Vyšší ochranu vody má zajistit změna ústavy, schválila ji vláda

Vyšší ochranu vody a vodních zdrojů má skrze konkrétní formulaci v ústavě zajistit návrh ústavního zákona, který schválila vláda. Informoval o tom na ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Změna se týká článku číslo sedm Ústavy ČR, který doposud zavazuje k ochraně přírodních zdrojů obecně. Nově by voda měla být specificky jmenovaná. Z pohledu ministerstva životního prostředí (MŽP) jde o důležitý aspekt při tvorbě právních předpisů, strategických materiálů a politik, které přijímá.

"Voda je strategickou surovinou, její nedostatek nebo zhoršená kvalita může mít zásadní dopad na jednotlivce, ale i na celou společnost. Ukotvení ochrany vody do ústavy je nevyhnutelným krokem, ať už kvůli opakujícímu se suchu, nebo znečišťování vodních zdrojů,“ uvedl Hladík.
MŽP v souladu s programovým prohlášením vlády navrhuje změnu článku sedm Ústavy ČR, která by měla znít: "Stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vody, a o ochranu životního prostředí." Návrh explicitně zmiňuje vodu a její šetrné využívání, a to i v reakci na mimořádný úbytek podzemních a povrchových vod, který je i pro Česko velmi aktuální.
"Zakotvení ústavní ochrany vody jednoznačně posiluje její zachování pro budoucnost. Směřuje především na zákonodárce, aby při tvorbě zákonů ve zvýšené míře zohledňovali ochranu vody a její šetrné využívání," uvedl Hladík. Význam to podle něj bude mít i při interpretaci a aplikaci práva, kdy při realizaci konkrétních záměrů a hodnocení jejich dopadů bude třeba ochraně vod coby přírodního zdroje a složky životního prostředí věnovat zvláštní pozornost.
"Zdůraznění šetrného využívání vody v ústavě tedy může mít obecně význam při správním rozhodování v konkrétních případech, a to zejména při odůvodňování konkrétních správních rozhodnutí," řekl Hladík.
Snižování zásob vody je podle MŽP celosvětový problém, na kterém se značně podílí klimatická změna. Zákonů, které zavazují k ochraně vody, je aktuálně v legislativním procesu více, například novela vodního zákona. Ta by měla posílit ochranu vody před haváriemi. Ministerstvo také pracuje na novele zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down