26.10.2006 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deklarace evropských zemědělců

Výsledkem štrasburského kongresu evropských farářů byla několikastránková deklarace spolupodepsaná nejen představiteli zemědělských organizací EU, ale také Norska, Islandu, Švýcarska, Turecka, Rumunska a Bulharska. Deklarace má několik základních bodů:

 Zemědělství je nepostradatelné pro evropskou společnost. Kromě důrazu na produkci potravin a péči o kulturní krajinu Evropy deklarace zdůrazňuje, že venkovský prostor zaujímá asi 90 procent rozlohy EU. S navazujícími sektory poskytuje práci zhruba 34 milionům lidí.
 Evropští farmáři a jejich družstva potřebují stabilní klima pro podnikání. Farmáři poukazují na to, že trh EU se stále více otevírá třetím zemím a přitom slábnou a ruší se opatření na ochranu evropského zemědělství. Důraz kladou na pevný postoj unie v nastávajících jednáních WTO. Připomínají, že loňský prosincový summit rozhodl o zachování rozpočtu pro společnou zemědělskou politiku. Hlavní prioritou v rozvoji venkova vy mělo být zlepšení konkurenceschopnosti zemědělství a potravinářství a podpora mladých farmářů. Zemědělci také upozorňují na sílící koncentraci obchodních řetězců a požadují férové tržní podmínky. S tím souvisí i podpora odbytových družstev. Zachovat by se měla i možnost státní podpory na propagaci zemědělských výrobků a potravin na vnitřním trhu. I v budoucnu budou zapotřebí nástroje na ochranu zemědělců před dopadem přírodních katastrof, chorob zvířat a také různých krizí na trhu.
 Efektivní nástroje na regulaci trhu budou stále zapotřebí. Jde o zachování intervenčních opatření pro různé komodity. Komise by měla mít při připravovaných reformách sektoru vína a ovoce a zeleniny na paměti hlavně jejich budoucí konkurenceschopnost. Měla by také včas přijít s návrhem na budoucí politiku trhu s mlékem tak, aby zajistila stabilní vývoj příjmů pro chovatele dojnic.
 Pozornost zemědělskému výzkumu a vývoji. Jde zejména o vývoj zelené biotechnologie a produkci a využití obnovitelných surovin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down