25.06.2009 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deklarace zlepší povědomí o lesích

Jak přiblížit veřejnosti význam trvale udržitelného obhospodařování lesů napovídá Jihlavská deklarace. Dokument byl přijat na setkání ředitelů zodpovědných za lesy v zemích EU, které se konalo v kraji Vysočina od 22. do 25. června 2009. Hlavním podkladem pro celou deklaraci byly výstupy z odborného workshopu „TAKING US OUT OF THE WOODS”, konaného na Pardubicku počátkem června.

Moderní lesnictví hledá rovnováhu mezi udržitelným hospodařením, zachováním lesů a zalesňováním v celé Evropě, vyzdvihuje význam využívání dřeva jako obnovitelné suroviny, která hraje důležitou roli v procesu trvale udržitelného obhospodařování lesů a při zmírňování dopadu klimatických změn. A především se snaží najít cesty, jak o tom všem informovat veřejnost, aby význam lesů docenila a tomuto vnímání přizpůsobila své chování v přírodě. „Jihlavská deklarace má přispět k přípravě budoucí strategie Evropské unie o komunikaci v lesním hospodářství,“ vysvětluje vrchní ředitel lesnické sekce ministerstva zemědělství Martin Žižka. Deklarace vyzdvihuje volbu optimálních nástrojů komunikace pro různé cílové skupiny jak na národní, tak mezinárodní úrovni. „Deklarace obsahuje také konkrétní doporučení pro následné kroky k vytvoření strategie, zejména využití již existujícího mezinárodního týmu specialistů na komunikaci v lesnictví, Forest Communicators Network, a možného ustanovení ad hoc pracovní skupiny v rámci Stálého lesnického výboru při Evropské komisi,“ dodává ředitel Žižka. O vzrůstajícím významu komunikace pro sektor lesního hospodářství svědčí i 10. konference evropských státních lesnických organizací, která se konala v červnu a jejímž ústředním tématem bylo „Veřejnost a les“.
„Jde nám o prohloubení zájmu veřejnosti o les, zlepšení vztahu člověka k lesu a k lesnímu hospodářství, chceme přispět ke smysluplnému zacházení s přírodou,“ říká náměstek ministra zemědělství pro oblast lesního hospodářství Jiří Novák. „Dalším bodem jednání je ekonomická situace v lesnictví a v souvisejících odvětvích. Přítomnost hlavních představitelů státní správy lesů z různých členských států Unie přinesla také různé pohledy na aktuální ekonomickou situaci a hlavně návrhy, jak napomoci stabilizaci sektoru,“ vysvětluje náměstek Novák. České předsednictví bylo v oblasti lesnictví bohaté na události, ať už to bylo 8. zasedání Fóra Spojených národů pro lesy či 19. zasedání Výboru pro lesnictví FAO, ale i na témata k řešení, jimž dominoval návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky. Nařízení by mělo zamezovat nelegální těžbě a prodávání dřeva a výrobků z pochybných zdrojů na trhu EU. Setkání na Vysočině bylo jakousi neformální tečkou za českým předsednictvím a současně příležitostí věnovat se strategickým otázkám spojeným s realizací Akčního plánu EU pro lesy či vycházejícím z Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down