Demonstrace jihomoravských vinařů je zřejmě zažehnána

Po dnešním jednání poradenské skupiny pro otázky vinařství a vinohradnictví s ministrem zemědělství Janem Mládkem je plánovaná demonstrace vinařů v Praze na konec ledna zřejmě odvrácena. Stávku vyhlásila břeclavská agrární komora kvůli údajně hrozícímu kolapsu domácích vinařů, uvedl šéf skupiny Miloš Michlovský.

Cílem dnešní debaty bylo problémy řešit, sdělil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Pokud by se podle něj problémy odmítaly řešit, nebo bagatelizovaly, vinaři by pravděpodobně do pražských ulic přišli.
Ministerstvo zemědělství již dříve několikrát opakovalo, že podporu vinařství v Česku může zajistit pouze prostřednictvím schválených dotačních titulů EU a Vinařského fondu. V žádném případě totiž nemůže překračovat pravidla evropské pětadvacítky a zasahovat do cenových výkyvů jednotlivých zemědělských komodit.
Vinaři dnes s Mládkem jednali o využití peněz z Vinařského fondu na podporu domácího prodeje. Z fondu nemohou čerpat peníze, dokud to Evropská unie neschválí. Podle Michlovského by tato notifikace podpory měla být hotova do 10. března.
Ministr v průběhu jednání zdůraznil, že jedinou možnou dotací zvnějšku je podpora integrované produkce. Vinaři by tak mohli získat asi 63 procent peněz, které dostávají jejich kolegové v okolních zemích. Proti současným asi 7300 korunám by to bylo zhruba 13 000 Kč na hektar, připomněl Michlovský.
Vinaři podle něj s ministrem hovořili i o podpoře produkce a prodeje od Národního vinařského centra a Salonu vín, stejně jako o nutnosti řádného značení cizí produkce. Postěžovali si i na často kritizovanou tvrdou cenovou politiku nadnárodních řetězců. Právě nechráněnost trhu po vstupu Česka do EU může podle Agrární komory v Břeclavi za vinařské a vinohradnické ztráty.
Svaz vinařů uvádí, že majitelé vinic dostali za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004, a přišli tak o více než 300 milionů Kč. Situaci jim navíc zkomplikoval více než čtvrtinový růst dovozu vína do Česka, následovaný nezájmem o české hrozny nebo jejich minimální cenou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *