Demonstranti protestovali v Praze proti kožešinovým farmám

Několik set aktivistů, požadujících zákaz kožešinových farem, prošlo v neděli odpoledne Prahou. Na sobě měli kostýmy zvířat, která podle nich žijí v nevyhovujících podmínkách. O novele zákona na ochranu zvířat proti týrání, která by možnost podnikání v tomto oboru zakázala, by měli v prvním čtení jednat zákonodárci v úterý. Chovatelé norků a lišek novelu odmítli.

V průvodě, který pořádal spolek Obraz - obránci zvířat, nesli lidé transparenty s nápisy jako například "Kabát ze psa? Fuj! A v čem je liška jiná?", "Já chci prožít život ve své kůži", "Zakažme kožešinové farmy". Jeho účastníci vyrazili ze Střeleckého ostrova v půl třetí směrem ke Staroměstskému a dále Václavskému náměstí. Místy průvod blokoval dopravu. Na Staroměstském náměstí průvod na chvíli zastavil, aby ho mohli lidé fotit. S aktivisty si fotili i turisté. Po čtvrté hodině organizátoři demonstraci, která průvod zakončovala na Václavském náměstí, rozpustili. Podle předsedy spolku Obraz Marka Voršilky za několik dní v ČR začne kožkovací sezóna, kdy bude "naházeno do plynových komor 20 tisíc zvířat". Poslanecká sněmovna začne v úterý v prvním čtení projednávat návrh několika desítek zákonodárců z různých stran na zákaz kožešinových farem. Voršilka doufá, že jej zákonodárci schválí. Vláda k němu dříve zaujala neutrální postoj. Podle návrhu by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost dosavadní podniky. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, neboť kožešina je v tomto případě pouze vedlejším produktem.

S návrhem novely nesouhlasí provozovatelé farem. "Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou, byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací, přičemž poslanci neměli možnost vytvořit si kvalifikovaný a vyvážený názor," uvedl David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy Norek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down