25.05.2009 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Demonstrovali na Sněžce

Kolem 50 zemědělců vystoupilo v sobotu na nejvyšší českou horu Sněžku s cílem upozornit na nízké výkupní ceny mléka a ohrožení chovů mléčného skotu v České republice. Na Sněžce rozvinuli několik transparentů s hesly podporujícími spotřebu mléka. Na vrcholu hory si také připili mlékem, které si přinesli v batozích.

Podle Jiřího Burdycha, jednoho z pořadatelů, šlo o vůbec první akci, kdy čeští zemědělci demonstrovali na Sněžce. "Proti mléčné krizi bojujeme turistikou," řekl Burdych. Pochod podle něj navázal na protestní akce zemědělců letos v březnu v Praze a v dubnu v Chlumci nad Cidlinou a na jiných místech v zemi. 
Propad výkupních cen mléka trvá více než půl roku a chovatelé za jeho litr od mlékáren dnes dostávají v průměru kolem šesti korun. Náklady na výrobu litru mléka však přesahují osm korun. Farmáři tvrdí, že tak ve srovnání s loňskem měsíčně tratí zhruba půl miliardy korun. Řada podniků již kvůli tomu začala nuceně porážet krávy.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down