Demonstrovalo se i v Pardubicích

Pokojnou demonstrací dnes upozornilo v Pardubicích zhruba 200 zemědělců na svoje požadavky. Jako při ostatních příležitostech požadují, aby vláda dala neodvolatelné záruky dorovnání přímých plateb na 55 procent úrovně v současných členských státech EU. Rovněž chtějí, aby kabinet přistoupil na jejich požadavky týkající se kompenzace škod po jarních zaorávkách a vyplatil peníze, které měli dostat na uvedení půdy do klidu.

Z náměstí se zástupci zemědělců vydali na nedaleký krajský úřad, kde hejtmanu Romanu Línkovi předali žádost o podporu v řešení současných problému venkova a zemědělství.
V otázce dorovnání přímých plateb na 55 procent úrovně v současných členských státech EU předseda představenstva Regionální agrární komory Pardubického kraje Jiří Štěpanovský soudí, že bez této podpory bychom nebyli konkurenceschopní a nemohli bychom obstát v konkurenci s farmáři ani dnešních členských zemí (EU), ani zemí přistupujících.
Shromáždění se zúčastnil rovněž radní Pardubického kraje
zodpovědný za zemědělství Petr Šilar. Řekl, že on osobně
požadavky zemědělců podporuje a chápe. Kraj však podle jeho slov zemědělcům příliš pomoci nemůže, neboť k tomu nemá kompetence.
V rukách farmářů dnes nechyběly transparenty s nápisy „Už nám není třeba dobrý český chleba? Dost bylo politiky likvidace zemědělství! Nesplněné sliby vedou sedláka do bídy“ a podobně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *