Den za obnovu lesa se letos uskuteční 23. září

V minulém roce se v Čechách vysadilo přes 226 milionů sazenic lesních stromů. Na obnově lesů se může podílet i veřejnost, například sázením stromů při akci Den za obnovu lesa, který se letos uskuteční 23. září na osmi místech v České republice. Uvedl to dnes na setkání s novináři ve Vráži na Benešovsku ministr zemědělství Marek Výborný. 

Stromy přibývají přirozenou obnovou i výsadbou

"Bojujeme s dopady a důsledky kůrovcové kalamity, velmi intenzivně zalesňujeme, jenom v loňském roce jsme v České republice dokázali vysadit přes 226 milionů sazenic a je potřeba o tuto výsadbu pečovat," řekl Výborný. V okolí Vráže, kde hospodaří Lesní závod Konopiště, přibývají stromy přirozenou obnovou i výsadbou. Podle Výborného se v celé České republice skladba výsadby poslední roky mění, přibývá listnatých stromů. "Zhruba dvě třetiny té výsadby jsou listnaté stromy a pouze jedna třetina smrkové, je to reakce na klimatickou změnu," řekl. Lesní závod Konopiště vytěžil nejvíce dřeva v roce 2021, a to 750 000 metrů krychlových. Doposud se lesníkům podařilo znovu zalesnit dvě třetiny této plochy. "Něco zalesníme teď na podzim, zbytek na jaře a pak už bychom se měli dostat do standardního stavu," konstatoval ředitel závodu Miroslav Jankovský. Lesníci podle něj využívají především přirozenou obnovu, pro kterou měli v minulých letech příznivé podmínky. Kvůli suchu letos v červenci ale podle Jankovského usychaly i dvouleté semenáče. "To, co jsme mysleli, že máme krásně zalesněné už v loňském roce, nám uschlo," řekl Jankovský.  Na obnovu lesů, které vlastní nestátní majitelé, by mělo jít podle Výborného v roce 2024 zhruba 2,5 miliardy korun. "Jednáme s Ministerstvem životního prostředí, na obnovu lesa bychom rádi využili část prostředků z Národního plánu obnovy, část prostředků z emisních povolenek," uvedl Výborný. Akce Den za obnovu lesa, kterou pořádají Lesy ČR, se poprvé uskutečnila v roce 2019. V okolí Vráže se před čtyřmi lety zapojilo do akce nejvíc dobrovolníků ze všech oblastí ČR, sázelo jich přes 4000 a vysadili 50 000 stromků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down