27.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Desítka je z Humpolce, dvanáctka z Ostravy

Sdružení přátel piva vyhlásilo v polovině listopadu desítkou letošního roku nepasterizované pivo Bernard z humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard. Mezi dvanáctistupňovými pivy získal prvenství ležák Ostravar Premium z ostravského pivovaru Ostravar. Ibformoval o tom předseda sdružení Tomáš Erlich.

V soutěži Pivo roku 2006, kterou pořádá Český svaz pivovarů a sladoven spolu s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, bylo v září nejlepším světlým výčepním pivem vyhlášeno Starobrno Tradiční pivovaru Starobrno. Mezi světlými ležáky zvítězil Litovel Premium z pivovaru Litovel.
Sdružení přátel piva přiznává, že jeho sympatie mají především menší pivovary. Za jedenáctku roku vybralo Klášter pivovaru Klášter, mezi tmavými pivy zvítězil Budweiser Budvar pivovaru Budvar. Speciálem roku se stalo pivo Démon, které vaří malý středočeský pivovar Lobkowicz. "Je mnohem známější za hranicemi než u nás, každoročně vyváží přes 80 procent své produkce," podotkl Erlich.
Z nealkoholických piv chutnal nejlépe Staropramen Nealko pivovaru Staropramen. Minipivovarem roku přátelé piva vyhlásili Malostránský pivovar z Velkého Meziříčí na Žďársku. Pivovarem roku zvolili pivovar Svijany. Erlich uvedl, že podnik od roku 1998 zvýšil výstav piva více než čtyřnásobně. Titul Hospoda roku získala pražská První piwní tramway. Sládkem roku se stal Martin Matuška z Klášterního pivovaru Strahov.
Podle Erlicha nyní v zemi působí 48 průmyslových pivovarů a 59 minipivovarů. Přátelé piva rozdávali ocenění popatnácté. Hlasování se zúčastnila větší část z 1600 členů sdružení, mezi něž patří pivovarské osobnosti, odborníci i příznivci z řad milovníků pěnivého moku. K hodnocení doporučili 143 piv všech kategorií. Výsledné pořadí vzešlo z anonymní degustace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down