01.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Desítka nových členů EU může dovézt příští rok 460 tisíc tun banánů

Deset nových členských zemí Evropské unie, včetně České republiky, může příští rok dovézt celkem 460 tisíc tun banánů, oznámila Evropská komise. Tento objem má podle ní novým členům zajistit dostatek této komodity.

Základním poplatkem, který komise pro dovoz banánů stanovila, činí 75 eur, což představuje asi 2400 Kč za tunu. Evropská unie má celkem tři typy kvót na dovoz banánů, k nimž se vztahují i rozdílné tarify. Celkem ale může do všech 25 zemí unie každý rok 3,4 milionu tun banánů. U dvou typů kvót lze dovážet banány bez teritoriálního rozlišení, avšak s poplatkem 75 eur za tunu. Odpůrcům pravidel, která používá unie, ale nejvíce vadí třetí typ kvót. Ten totiž dovoluje bezcelní dovoz banánů ze zemí sdružených v ACP.
Noví členové Evropské unie byli zvyklí dovážet banány hlavně ze zemí střední a jižní Ameriky. Unie ale kvůli tvrdému odporu největších pěstitelů kvóty na dovoz banánů postupně zruší a od roku 2006 by měla dovoz banánů povolovat bez omezení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down