Déšť brzdí žně v Jižních Čechách

Sklizeň obilovin postupuje v Jihočeském kraji kvůli deštivému počasí pomalejším tempem. Počátkem tohoto týdne zemědělci v kraji sklidili přes deset procent obilovin a zhruba 18 procent řepky. Uvedla to dnes ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová. Nejvíce sklizených obilovin mají zemědělci na Strakonicku, posekali už 17 procent osetých ploch.

Pomalu se začíná se sklizní ozimé pšenice, jí bylo zpracováno zatím kolem jednoho procenta. Ke konci spěje sklizeň ozimého ječmene, toho zemědělci v kraji zpracovali už 95 procent. Ve čtyřech okresech je sklizeno už 100 procent ploch osetých touto obilovinou, a to na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Písecku a Táborsku. Například na Prachaticku je sklizeno zatím jen 50 procent uvedené obiloviny, ale zemědělci tu mají proti některým jiným oblastem ozimým ječmenem oseté velké plochy, podotkla Hricová.
Vlhkost sklízeného obilí je kvůli počasí vysoká, řekla. Dosoušení pak zvyšuje zemědělcům náklady. Pokud nebude slunečné počasí, hrozí ztráty způsobené plísněmi, výdrolem či porůstáním zrna. Potravinářská kvalita obilovin pak bude klesat.
Výnosy z hektaru jsou ve srovnání s minulým rokem o trochu lepší. Například u ozimého ječmene byl loni výnos 4,07 tuny na hektar, letos je to 4,7 tuny z hektaru, uvedla Hricová. Výnosy řepky jsou jen o málo vyšší, stouply z loňských 2,98 tuny na hektar na tři tuny. Kvůli prodlužující se době sklizně způsobené nepřízní počasí se výnos bude podle ní snižovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *