19.07.2002 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Déšť brzdí žně

Pokud bude příznivé počasí, mohli by zemědělci na území Jihomoravského kraje dokončit žně v závěru týdne. Nebýt vydatných dešťů v uplynulých dnech, některé okresy by sklizeň již dokončily. Informoval o tom ředitel okresní Agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

V okrese Břeclav je sklizená asi polovina ploch, ale výnosy
jsou zhruba o 20 procent nižší než loni. U pšenic, které zabírají 23 tisíc hektarů, představují výnosy 4,7 tuny z hektaru. Ječmeny, které jsou zasety na devíti tisících hektarů, vykazují výnosy 4,4 tuny. Sklízí se také ozimá řepka, která má nyní hektarový výnos 2,3 tuny a zabírá na okrese 5500 hektarů. Sečkář uvedl, že zemědělci by potřebovali pokračovat ve sklizni také proto, že kombajny se musejí přesouvat do dalších oblastí.
Také na Znojemsku zastavil žně déšť. Ředitel Zemědělské
agentury ve Znojmě Alois Čaněk uvedl, že zatím je sklizeno asi 80 procent ozimé řepky s průměrným výnosem dvou t/ha, což je velmi nízká hodnota. K tomu přispělo podle jeho slov sucho v květnu a začátkem června a také škůdci. Zcela sklizeno mají zemědělci asi 1800 hektarů ozimého ječmene, u nějž byl průměrný výnos 3,2 t/ha.
Znojemští zemědělci také začali sklízet ozimou pšenici. Ta je
hotová z 20 procent s výnosem čtyři t/ha. Relativně dobré výnosy 4,5 až pět t/ha má zatím z 15 procent sklizený jarní ječmen.
Žně na Vyškovsku teď kvůli dešti stojí. Ozimý ječmen ze 750
hektarů je sklizen s výnosem čtyř t/ha. Z 14.700 hektarů ozimé pšenice je hotovo 39 procent a výnosy činí 4,9 t/ha, to není podle ředitele vyškovské Zemědělské agentury Jiří Sochora dobrý výsledek. Na střední úrovni se pohybují výnosy ozimého ječmene, které jsou 5,26 t/ha a z 8630 hektarů je sklizeno 1620. Nedobré jsou, především kvůli chorobám, výnosy u ozimé řepky, a to 2,47 t/ha, kde je sklizeno 2228 hektarů z 3800.
Na Blanensku zatím zahájili jen sklizeň ozimého ječmene a
1800 hektarů mají hotových 75 procent. Výnosy představují 3,5 hektaru, což je míň než loňských asi pět t/ha. Ředitel Zemědělské agentury v Blansku Jaroslav Borek doplnil, že škody na zemědělských plodinách v souvislosti s pondělními záplavami v části okresu jsou malé v řádu statisíců korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down