28.07.2003 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Déšť nikomu nevadil

I přesto, že mnohde je sklizeň v plném proudu, našlo si minulou středu na pět stovek návštěvníků čas a přijelo do Košetic, kde ve spolupráci s místním Agrodružstvem pořádalo naše vydavatelství další Den Zemědělce. Tentokrát s přívlastkem „speciál“ pro pěstování a sklizeň brambor a přepravní techniku.

Cíl akce byl předem jasný. Seznámit zájemce s co možná nejširším sortimentem zemědělské techniky dostupným na českém trhu a podat ucelený přehled o šlechtěných odrůdách brambor a jejich ochraně. Akce byla, jak připomenul ve svém zahajovacím projevu předseda Agrodružstva Košetice Antonín Sůva, také malou oslavou. Právě před deseti lety totiž začali na místních pozemcích pěstovat brambory novou technologií s využitím odkameňování. A jelikož jde ve výběru techniky o volnou soutěž, komplexní představení linek různých značek je určitě vítaným pomocníkem při rozhodování o případné koupi.
Plochy brambor u nás sice klesají, v zemědělském sektoru se oproti loňským 38 311 hektarům letos uplatnily pouze na 35 984 hektarech, ale tento fakt s sebou může přinést i jistá pozitiva. Podle Ivan Fryčara z ministerstva zemědělství minimálně nebudou hrozit nežádoucí přebytky a potíže s uskladněním brambor. Na druhou stranu Fryčara upozornil na určité nebezpečí, které přinese sjednocení cel a následně očekávané masivní dovozy v podzimních měsících. Stěžejním úkolem, jehož vyřešení po našem vstupu do EU na české bramboráře čeká, je zapojení se do vnitrounijních bezcelních obchodů. Na to, aby v nastalé konkurenci uspěli, je třeba se připravit a jak prezentace jednotlivých firem v Košeticích názorně ukázala, mají pěstitelé z čeho vybírat. Důkazem toho byla odpolední prohlídka provozních pokusů, kde si návštěvníci mohli prohlédnout 84 vysázených vzorků brambor sedmi firem. A další byly k dispozici na stáncích vystavovatelů.
Vítaným zpestřením průběhu Dne Zemědělce a předělem mezi aktivním předváděním odkameňovacích technologií a přepravní techniky a odpoledním praktickým představením sklízečů byla ochutnávka brambor. Pod stany, které se staly útočištěm pro tu šťastnější část návštěvníků, která se vešla, byl o ochutnávku 16 raných odrůd brambor opravdu zájem. Zvláště, když si zájemci mohli vyzkoušet hodnocení jednotlivých vzorků podle profesionálně vypracované metodiky. Původně měla tato část programu probíhat pod širým nebem v prostoru před tribunou, ale jak se již stalo letos téměř tradicí, ani tentokrát se Dni Zemědělce déšť nevyhnul. Diváci však na něj byli ve většině případů patřičně vybaveni.
Proto nebylo ani odpolední předvedení sklízečů nikterak ohroženo a pozitivně naladění účastníci si libovali, že se alespoň nepráší. Jen bylo třeba doladit seřízení strojů původně připravených pro práci v extrémně suchých podmínkách.
Dopolední praktické ukázky byly rozděleny do dvou částí. Ta první se věnovala odkameňovacím linkám. Bohužel ne všechny se představily kompletní, to se vystavovatelům zajistit nepodařilo, ale to podstatné k vidění bylo. A tak se mohli účastníci, kteří se rekrutovali převážně z řad odborné veřejnosti, seznámit s prací rýhovačů a separátorů značek Reekie, Kverneland, Richard Pearson a separátoru Grimme. Pouze vystavené byly také sázeče brambor Reekie a Kverneland. Odkameňovací linky pracovaly na připravených pozemcích bývalého jeteliště podle hodnocení přihlížejících bez viditelných problémů.
Evergreenem začíná být v zemědělské výrobě řešení organizace parku přepravní techniky. Stále více se prosazují výměnné nástavby a i v Košeticích se tento trend bezezbytku potvrdil. Tato část přehlídky se z pochopitelných důvodů musela obejít bez větších praktických ukázek a jednotlivé systémy byly představeny pouze před tribunou. Návštěvníci mohli porovnat výměnné systémy Hawe, Bergmann, Fliegl a Annaburger. Ten posledně jmenovaný našel odpoledne uplatnění i při ukázkách vlastní sklizně.
Výsledek celoroční práce pěstitele může podstatně ovlivnit sklízecí technika. Proto o porovnání jednotlivých typů bývá tradičně velký zájem. Pouze pasivně se představil sklízeč Richard Pearson, aktivně potom sklízeče Reekie Dominant a Kverneland. Nejucelenější sortiment sklízecí techniky měla k dispozici na Dni Zemědělce značka Grimme. Postupně svoji práci předvedl jednořádkový tažený sklízeč, dvouřádkový bočně tažený sklízeč i vyorávací nakladač. Premiéru v České republice si v Košeticích odbyl samojízdný sklízeč Grimme SF 150-60. Byl zapůjčen z Rakouska, kde se na jeho koupi podílelo 35 soukromě hospodařících zemědělců. Kromě výkonu, který se po nutném seřízení stroje při nečekané změně podmínek dal označit za bezchybný, je i takováto možnost nákupu techniky otázkou k zamyšlení pro tuzemské hospodáře.
Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down