Déšť zpozdil sklizeň brambor a cukrovky o týdny

Sklizeň podzimních plodin se kvůli dešťům opozdila o tři týdny až o měsíc. Dnes to na on-line tiskové konferenci uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR. Kromě sklizně brambor a cukrovky se zpožďuje i setí ozimých plodin. Podle vnitrosvazového průzkumu, ve kterém odpovídalo 354 členů, hospodařících na 609 tisících hektarech zemědělské půdy, zbývá sklidit ještě osm procent výměry brambor.

Nejhorší situace je ve Středočeském kraji, kde je nezpracovaná skoro pětina polí. Na Vysočině, která je tradiční bramborářskou oblastí, pak zbývá pět procent brambor.

Zpoždění má kromě cukrovky také sklizeň kukuřice na zrno, která se touto dobou v jiných letech chýlí ke konci. Letos je z polí pryč polovina cukrové řepy a 39 procent kukuřice. "Kromě zpoždění sklizně se pěstitelé cukrovky potýkají také se snížením cukernatosti, což se projeví i na ekonomice pěstování této plodiny," dodal předseda svazu Martin Pýcha.

Výrazné zpoždění má také setí ozimých plodin. Ve Zlínském a Jihomoravském kraji není ještě oseto 32 procent plánovaných ploch. Nejlépe je na tom Jihočeský kraj a Vysočina. Za zpožděním stojí podle místopředsedy svazu Jaroslava Navrátila deště. Vysoké a dlouhodobé srážky naopak můžou zemědělcům alespoň částečně pomoci s přemnoženými hlodavci, kterých je nejvíc v severních a středních Čechách.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down