Deště přibrzdily žně v hradeckém kraji

Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji v posledních dnech přibrzdilo deštivé počasí. Žádné velké škody ale deště zatím nenapáchaly. Žně nebyly úplně rozjeté, sklízejí se zatím pouze ozimy a někde řepka, pšenice se sklízela minimálně. Uvedl to ředitel Okresní agrární komory v Rychnově nad Kněžnou Jaroslav Grund.

V Královéhradeckém kraji se podařilo sklidit téměř třetinu ploch řepky s průměrným výnosem 3,52 tuny z hektaru. V kraji pokračuje také sklizeň ozimé pšenice, jarního ječmene, tritikale a žita. Sklizeň jarní pšenice a ovsa v kraji podle statistik ještě nezačala. Celkem bylo podle statistik k 25. červenci v kraji sklizeno 14,31 procenta ploch obilovin s průměrným výnosem 5,92 tuny z hektaru.
Podle odhadu ČSÚ by měl letos průměrný hektarový výnos obilovin v kraji meziročně vzrůst asi o čtyři procenta na 5,05 tuny. Celková sklizeň obilovin v kraji by měla klesnout o dvě procenta na přibližně 417 765 tun. Pokles je při vyšším průměrném hektarovém výnosu dán snížením ploch s obilím o 4993 hektarů.
U řepky statistici očekávají výnos na loňské úrovni 2,8 tuny z hektaru. Řepku mají farmáři v kraji téměř na 23 355 hektarech, což je asi o 900 hektarů více než loni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *