22.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deště zpomalily rozvoj kůrovce

V lesích na Vysočině pomohlo deštivé počasí zpomalit rozvoj kůrovce. Tento hmyz, který dokáže na stromech způsobit velké škody, se letos začal rojit dřív a kvůli nezvykle teplému a suchému začátku jara se lesníci v kraji báli kůrovcové kalamity. Jejich obavy se ale zatím nenaplnily. Na podmáčených pozemcích se obtížněji těží dřevo.

"Pokud mohu hovořit za soukromé a obecní lesy, zatím tu situaci zvládáme. Je zvýšený výskyt kůrovce, ale daří se nám to tlumit," řekl František Kučera, ředitel pelhřimovských městských lesů a předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL). Deštivé a vlhké počasí pomohlo k tomu, že gradace toho škůdce není tak vysoká, potvrdil ředitel jihlavské Správy městských lesů Václav Kodet. Situace by podle něj byla podstatně horší, kdyby letošní léto bylo teplé a suché. "Namoklo a stromy jsou v kondici, takové počasí má smrk rád. Myslím si, že to na žádný problém s kůrovcem nevypadá," popsal současný stav porostů Lesního družstva obcí Přibyslav jeho ředitel Jiří Svoboda. Družstvo obhospodařuje 5700 hektarů lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Podle Svobody ale přívalové deště v lesích také škodily. "Máme rozbité cesty a máme problémy s přibližováním dřeva, pozemky jsou podmáčené," vysvětlil. Podle údajů krajského úřadu na Vysočině zabírají lesy přes 202 tisíc hektarů pozemků. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down