09.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deště zpomalily sklizeň ve Středočeském kraji

Deštivé počasí výrazně zpomalilo tempo sklizně ve Středočeském kraji. Zemědělci dosud sklidili obiloviny asi na 43 procentech ploch a dosáhli průměrného výnosu 4,7 tuny na hektar. Loni byly výnosy o čtyři desetiny tuny vyšší. Již nyní je pravděpodobné, že celkově budou proti loňsku nižší asi o 15 procent. Řekla to ředitelka krajské agrární komory Dagmar Mocová.

"Počasí mnoho zemědělcům v posledních dnech nedovolilo. Půda je navíc namočená až moc a předpověď také není příznivá. Na pole se hned tak vyjet nepodaří," dodala. Zemědělci podle ní také mají obavy z dalšího vývoje, protože výnosy už vyšší nebudou a také kvalita půjde dolů. Především řepka je na takové počasí velmi choulostivá.
Zemědělci v kraji již prakticky zcela sklidili ječmen ozimý s výnosem 4,2 hektaru na tunu, který je asi o deset procent nižší než loni. Nižší výnosy vykazují i další sklizené obiloviny. Pšenici ozimou se podařilo sklidit dosud na 46 procentech ploch, jarní pšenici asi na deseti procentech, ječmen jarní na necelé třetině ploch, žito na dvou třetinách a řepku na 78 procentech ploch. Výnosy pšenice ozimé zatím proti loňsku poklesly z 5,3 na 4,9 tuny na hektar.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down