Devadesár tisíc kontrol SZPI

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni (SZPI) provedli téměř 90 tisíc kontrol a 38 tisíc vstupů do provozoven potravinářských podniků, při nichž objevili 4483 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků. Vyplývá to z výroční zprávy SZPI.

Inspektoři loni nejvíce kontrolovali maloobchodní síť, výrobu potravin, velkosklady, ale i restaurace nebo přepravce potravin. Z celkovéhu počtu kontrol bylo nejvíce závadných šarží nalezeno v maloobchodní síti.
„Výsledky úředních kontrol v roce 2010 poukázaly na skutečnost, že pokud někde skutečně dochází k nepříznivému ovlivnění jakosti a mnohdy i bezpečnosti potravin, je to především oblast maloobchodu,“ uvádí se ve zprávě.
Nejméně nevyhovujících výrobků ve vztahu k jejich původu podle inspektorů loni pocházelo z Česka, naopak nejvíc nevyhovovaly výrobky dovezené z třetích zemí mimo Evropskou unii. Nejvyšší procento nevyhovujících šarží inspektoři zjistili u čokolád a cukrovinek, dále těstovin, vína a zpracovaného ovoce a zeleniny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *