Devadesát procent dotací vyčerpala ČR v období let 2007 až 2013

Česká republika vyčerpala přes 90 procent evropských dotací pro programovací období let 2007–2013, téměř 610 miliard korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček.

Příjemcům již bylo vyplaceno více než 90 procent prostředků z programového období 2007–2013, oznámila v tiskové zprávě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Pro celé zmíněné období byla na dotace pro Česko vyjednána částka 26 miliard eur, výše prostředků v korunách se měnila podle vývoje kurzu koruny k euru.

Ze strany Evropské komise je alokace programů stanovena v eurech, při přepočtu aktuálním kurzem se tedy jednalo o více než 700 miliard korun, sdělil mluvčí MMR. Částka v korunách je však také značně ovlivněna intervencí České národní banky, kdy v listopadu 2013 skokově narostla alokace programů o více než 23 miliard korun. V letech 2013 a 2014 však došlo k nedočerpání některých operačních programů. Po odečtení těchto nevyužitých prostředků měly řídicí orgány k dispozici 676,3 miliardy korun, doplnil Frček.

Vláda se podle něho bude snažit vyčerpat co nejvíce prostředků z evropských fondů v končícím programovém období. Možnosti dočerpání dostupných zdrojů byly v závěru roku 2015 opětovně diskutovány s Evropskou komisí a řídicími orgány, které čelí nejvyššímu riziku nedočerpání, uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *