Díky vodním chladičům prasata ve vedrech netrpí

Vzhledem k chlazení vzduchem přes vodní clonu 2900 prasat z chovu družstva Martínkov v Dešné na Jindřichohradecku ve vedrech netrpí. Tento způsob ventilace je u prasat ojedinělý, firma z Rhea Holding má díky němu i vyšší přírůstky. Uvedl to hlavní zootechnik pro chov prasat Jiří Veselý. Ve výkrmnách, jež staví v Jazovicích na Znojemsku, chce firma zkusit nový způsob chlazení, kdy ventilace půjde přes podroštový systém, vzduch bude proudit pod zemí.

Vodní chladiče v Dešné stály milion korun, v hale je deset chladicích jednotek. Voda se hromadí v nádobě, odkud ji čerpadlo tlačí do horní části chladiče, trubkou s dírkami voda stéká dolů po plastové matrici, kde se vrací do chladiče. Vzduch jde do haly přes vodní clony, rozvádí ho klapky.

V chovu je až o deset stupňů chladněji než mimo halu, 1. srpna naměřili venku 41 stupňů, zatímco prasata měla ve stájích 30 stupňů. Základní nastavená teplota je 22 stupňů, zařízení lze ovládat pomocí aplikace v mobilu. Zvířata jsou tak zdravější, je vyšší přírůstek, vyšší kvalita masa, prasata jsou ve vedrech aktivní, nesnaží se nějak ležet, řekl Veselý. Vodní chladiče mají dva roky. K výhodám řadí Veselý i to, že rošty příliš nenavlhnou a prasatům to tolik neklouže, zatímco když se zvířata ostřikují, voda padá přímo na ně. Vodní chladiče jsou součástí investice 70 milionů korun na rekonstrukci chovů, 35 procent sumy činila dotace EU, sdělil Veselý, který se o prasata stará 20 let.

V nových stájích v Jazovicích chce firma vést vzduch pod rošty. Poběží zemí, v zimě se předehřeje a v létě ochladí. Navíc v létě bude možné do podroštových kanálů napustit vodu, vznikne pěticentimetrová hladina, vzduch poběží po ní a ochladí se, řekl zootechnik. V Jazovicích chystají dvě výkrmny, první halu otevřou v září, druhou do června 2018.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *