Dioxin je také v irském hovězím

Zvýšené množství rakovinotvorného dioxinu potvrdily testy i u části irského hovězího dobytka, který konzumoval totéž kontaminované krmivo jako místní vepři. Potvrdily to testy, které irská vláda nechala udělat u 11 dobytčích farem v zemi. Na rozdíl od vepřového však Irsko své produkty z hovězího z trhu stahovat nehodlá.

Nepovolené hladiny dioxinu byly zjištěny u tří z 11 prověřovaných stád, sdělil na tiskové konferenci irský ministr zemědělství Brendan Smith. Podle něj tento výsledek neznamená pro veřejnost zdravotní riziko a kromě kontaminovaného masa proto Irsko další produkty z domácího hovězího z trhu stahovat nebude. Irští činitelé dodali, že hladiny dioxinu zjištěné u hovězího dobytka byly mnohem nižší, než jaké byly minulý týden nalezeny u prasat.
Evropská komise v pondělí vyzvala země Evropské unie, aby zablokovaly veškeré dodávky irského vepřového a produktů z něj, aby zabránily průniku masa kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem do potravinového řetězce. Komise také potvrdila informace českých úřadů, podle nichž se na český trh kontaminované irské maso nedostalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *