Diskuse o mléku proběhnou v září

Švédští představitelé oficiálně potvrdili, že dne 7. září proběhne mimořádné zasedání rady ministrů zemědělství s cílem diskutovat zprávu Evropské komise k situaci v sektoru produkce mléka. Toto jednání vyvolali premiéři států Evropské unie na minulém zasedání ve Francii. Dalším bodem jednání by mělo být prodloužení doby intervenčních nákupů sušeného mléka a másla, tedy déle, než je konec srpna. Informuje o tom elektronické zpravodajství Agrafacts.

Podle společného dopisu ministryně zemědělství SRN Ilse Aignerové a ministra zemědělství Francie Bruno Le Maire by Evropská komise neměla zavírat dveře nad návrhem možného zmrazení jednoprocentního nárůstu mléčné kvóty od roku 2010 v souvislosti s principy kontrol zdraví farem (health- check ) s tím, že je nutné přijmout další opatření a nástroje, které by regulovaly trh s mlékem, který je v současné době řízen pouze tržními silami. Oba ministři také založili společnou pracovní skupinu, která se bude věnovat vývoji společné zemědělské politiky po roce 2013 a bude postupovat ve společném zájmu obou zemí, SRN a Francie, v oblasti zemědělství.
Podle ministra Le Maire by nadcházející zpráva Evropské komise k situaci v sektoru výroby mléka, která má být uveřejněna 22. července měla obsahovat konkrétní návrhy, které budou obsahovat silné regulační nástroje s cílem zajistit a stabilizovat slušné příjmy zemědělců.
Ještě před odesláním společného dopisu SRN a Francie sdělila komisařka Mariann Fischerová Boelová ve svém blogu, že z nového ministra zemědělství Francie má pouze ty nejlepší dojmy a velice si cení jeho nových návrhů, zejména jeho vyjádření, že mléčné kvóty jsou hudbou minulosti, s tím, že celková produkce mléka v Evropské unii klesla v souvislosti s navýšením kvót o 0,9 %. V této souvislosti také eurokomisařka zmínila možnost přezkoumání programu Mléko do škol, na které hodlá Evropská komise vynaložit letos celkem 56 milionů eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *