23.09.2008 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diverzifikují své podnikání

Úroda je pod střechou, výnosy byly dobré. Špatné jsou však ceny, ty ale touhle dobou bývají vždycky nejhorší. Snad se zlepší , zatím se s nimi musíme naučit fungovat, shrnul předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Stanislav Němec na dožínkách této organizace, které slavnostně zahájil premiér Mirek Topolánek a ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Tradiční dožínky Asociace soukromého zemědělství ČR se konaly v polovině září tentokrát na rodinné farmě Kunclův mlýn nedaleko Sedlčan, která leží o samotě v údolí potoka Brziny a zaměřuje se na agroturistiku. K hospodářství patří asi 40 hektarů zemědělských pozemků, obhospodařovaných v ekologickém režimu. „Veškerou půdu máme zatravněnou, dřív jsme to dělali jen při zaměstnání, takže nebyl čas na nějaké intenzivní hospodaření,“ vysvětlil majitel farmy Vladimír Kuncl s tím, že do budoucna by svoji rozlohu rádi rozšířili až na 70 hektarů. „Je ale problém tady půdu získat,“ podotkl. Kromě agroturistiky se manželé Kunclovi soustřeďují na chov koní, skotu a kamerunských ovcí.
Farmář připomněl, že využívají i alternativního zdroje energie. U bývalého mlýna je rybník a nádrž s náhonem na vodní kolo. Energie vody je tak využívána k občasnému pohonu původní jednorámové pily, ale také k výrobě elektřiny. Malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou zajišťuje dostatek elektřiny pro celou farmu včetně kovárny.
Bioplyn zlepšuje ekonomiku
Dožínkové slavnosti na Kunclově mlýně předcházela návštěva dvou rodinných farem. Ministr zemědělství zavítal na rodinnou farmu Martina Nováka v Oboře na Táborsku, který letos uvedl do provozu bioplynovou stanici. „Potraviny vyrábím 17 let a po celou tu dobu se je snažím prodávat. Zájem o ně je malý, odběratelé nechtějí platit, takže jsem byl nucen dělat alespoň na části plochy energie,“ vysvětlil Novák důvod, proč se rozhodl vystavět bioplynovou stanici. Její budování zahájili vloni v listopadu. „Původně jsme stavěli bioplynovou stanici na čtvrt megawattu (MW), v dubnu jsme ji nahřívali a začátkem května spustili provoz. Teď v srpnu jsme její výkon rozšířili na 0,5 MW,“ podotkl Novák s tím, že celkové náklady vyšly na 35 milionů korun. Část prostředků mají podle svých slov přislíbeno z programu rozvoje venkova.
Podle Gandaloviče je budování zemědělských bioplynových stanice velmi dobrý směr rozvoje zemědělského podnikání. Na jedné straně se tím řeší odpadové hospodářství, a na druhé straně díky příznivým výkupním cenám elektrické energie z obnovitelných zdrojů se zlepšuje ekonomická situace těchto farem. „Samozřejmě je to spojení moderní technologie, energetiky, alternativních zdrojů elektrické energie s klasickým farmařením, což je v tomto případě pěstování kukuřice a chov dobytka,“ prohlásil ministr s tím, že, tento projekt se rozvíjí s částečnou pomocí z Programu rozvoje venkova. „Vzhledem k tomu, že jsme tento program spustili velmi brzy, už se tady ukazují první výsledky,“ podotkl Gandalovič. Připustil však, že otázka využívání biopaliv je složitá. „Jako nic v životě, tak ani biopaliva nejsou žádným všelékem, nicméně samozřejmě patří do portfolia energetického zajištění potřeb ČR, ale na druhé straně, když někdo bude říkat, že to všechno zařídíme přes biopaliva, tak už čistě ze selského rozumu je jasné, že to možné není, protože to by byla konkurence s výrobou potravin a vedlo by to k efektům, které jsme v minulém roce viděli, to znamená nárůst cen potravin,“ míní ministr.
Novákovi hospodaří od roku 1992, kdy začínali s asi 20 hektary a postupně zvedali výměru na současných 450 hektarů .Z toho je 300 pronajatých a 150 vlastních Farma rodiny Novákových se zaměřuje na chov krav. V současnosti jich chová 110 a k tomu jalovice. Z rostlinné produkce pak pěstuje řepku, pšenici, kukuřici a pícniny. „Stačí to pro krávy a bioplynku, pšenici a řepku ještě prodáváme,“ říká sedlák.
Příprava na cross compliance Na rozdíl od Novákových, kteří obilí ještě prodávají, farma Vladimíra Pešty z Příbramska, musí krmiva pro skot přikupovat. Rodina Peštových se zaměřuje na chov skotu s tržní produkcí mléka. Obhospodařuje 73 hektarů, z toho je 55 hektarů orné půdy a na zbytek připadají louky a pastviny. „Rádi bychom ještě přikoupili, ale tady není možnost,“ poznamenávají manželé Peštovi. Na orné půdě pěstují hlavně kukuřici, jetel a obilniny. „Zaměřujeme se hlavně na objemové krmení, protože obilí můžeme koupit, kdežto objem ne,“ podotkli. Na farmě je v současnosti 90 kusů skotu holštýnského plemene. Z toho je 48 krav, ostatní jsou jalovičky, od malých po vysokobřezích. Užitkovost dosahuje 8,5 tisíce litrů mléka ročně na dojnici. Mléko Peštovi dodávají do sedlčanské mlékárny.
„Právě pro tento typ farmy, která se specializuje na živočišnou výrobu a produkci mléka, znamená výrazné zjednodušení kontrolního systému zavedení cross compliance,“ poznamenal ministr. Během své cesty po farmách se totiž zajímal právě o to, jakým způsobem jsou zemědělci připraveni na zavedení cross compliance a jak toto opatření vnímají.
Smyslem cross compliance je podle ministra zajistit plně funkční systém dodržování kontroly správné zemědělské praxe a zákonných požadavků vázaných k výplatě přímých plateb a plateb v rámci opatření II. Osy Programu rozvoje venkova. „Cílem není zbytečná administrativa a sankce, ale prevence v oblasti ochrany životního prostředí a navrácení selského rozumu do hospodaření s půdou a vodou. Ročně bude kontrolováno jen požadované množství 250 až 300 podniků, což významně nepřevýší jedno procento žadatelů,“ sdělil ministr Gandalovič s tím, že se bude MZe snažit o co razantní minimalizaci administrativní zátěže zemědělců. Připravuje se metodická publikace jako návod pro splnění požadavků crosos-comliance a ministerstvo v brzké době plánuje spuštění webu týkajícího se této problematiky na stránkách MZe.
Systém křížových kontrol bude spuštěn k 1. lednu 2009, reálné kontroly budou zahájeny po 15. květnu 2009. Zimní měsíce budou využity pro proškolení zemědělců, poradců a inspekce. Součástí systému cross compliance bude charta farmáře, která stanoví jasná práva zemědělce i přístup státní správy a systém odvolání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down