24.02.2017 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divočáků loni myslivci odlovili meziročně o desetitisíce kusů méně

Počet divočáků, které loni myslivci ulovili, meziročně klesl téměř o 22 tisíc na 163 552. Vyplývá to ze statistik divokých prasat zkontrolovaných na parazitickou hlístici svalovce. Kontrola by se měla dělat u všech odstřelených kusů, sdělil to za veterinární správu Petr Majer.

Myslivci evidují počty odlovených zvířat nikoliv podle kalendářních let, ale podle mysliveckých roků, které končí v březnu. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty se v loňském mysliveckém roce odlovilo nejvíc černé zvěře v historii. "V letošním roce máme signály, že ten odlov nebude tak vysoký, protože stavy prasat tak velké nejsou. Ze své zkušenosti jsem k tomu trochu skeptický, protože loňský rok byl značně bohatý na úrodu žaludů a bukvic, takže zvěř neměla takovou tendenci chodit na vnadiště a být snadnějším cílem lovců. Mám tedy představu, že v dalším roce by mohl být odlov ve stejné výši, ale je to pouze moje domněnka," řekl Janota.

Snížení počtu odstřelů jde proti plánům Ministerstva zemědělství. Ve svém strategickém dokumentu by chtělo snížit počty divokých prasat na českém území do roku 2030 na polovinu. Kvůli tomu také povolilo odstřel divokých prasat celoročně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down