Divocí koně dorazí do Podyjí nejdříve až v červnu

Divocí koně se v Národním parku Podyjí na Znojemsku měli prohánět už letos na jaře, nový termín je ale červen. Zkomplikovalo se totiž jednání s některými z majitelů pozemků. Uvedla to Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu.

Podle Duškové se věc ještě řeší, ale koně by měli do Podyjí dorazit pravděpodobně v červnu, tedy před letními horky. Pokud by to nevyšlo, tak by volili asi až září či říjen z důvodu, aby je nepřeváželi ve vysokých teplotách, vysvětlila.

Koně na Znojemsko dorazí z Exmooru v Anglii. Udržovat budou celkovou plochu bezmála 70 hektarů, půjde o lokality Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště. Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a motýly, kteří jsou na nich závislí, sdělil už dříve Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti.

Dvě stáda divokých koní už jsou na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách, celkem spásají zhruba 160 hektarů. Kromě divokých koní tamní trávu spásají i zpětně šlechtění pratuři a také zubři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down