11.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divocí koně pomohou v Podyjí se spásáním

Jedenáct divokých koní se začalo zabydlovat ve dvou lokalitách Národního parku Podyjí na Znojemsku, budou pomáhat s jejich údržbou a chránit je před zarůstáním.

Uvedla to Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu. Koně budou udržovat téměř sedmdesátihektarovou plochu. "Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadu druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí," popsal přínos pastvy odborný garant projektu.
Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, jež ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, a to v různých částech České republiky. Projekt vede ochranářská organizace Beleco, která na něm spolupracuje se společnostmi Wetland a Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách. Spásají tam zhruba 160 hektarů.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down