Divokým koním v Milovicích se narodilo letošní první hříbě

Divokým koním dovezeným z Británie do bývalého vojenského prostoru v Milovicích se dnes narodilo letošní první hříbě. Sdělil to ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Poprvé se stádo rozrostlo loni v říjnu, kdy po několika staletích přišlo na svět první hříbě divokých koní v české přírodě. Úkolem zvířat je spásat agresivní trávu a přispět k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.

Hřebeček se narodil v neděli a jeho matkou je klisna Funny. Matka mládě přibližně po 11 minutách poprvé olízla. Po necelých 40 minutách po narození se poprvé postavilo na nohy. Brzy by se měla v Milovicích narodit další hříbata, většina klisen je totiž březí.

Prvních 14 divokých koní bylo do Milovic přivezeno loni v lednu. Po aklimatizaci v menší ohradě byli vypuštěni na hlavní pastvinu. V dubnu se ke klisnám připojil hřebec Northcroft Firestarter, pocházející z pomezí severovýchodní Anglie a Skotska, a další koně z Británie byli dovezeni v prosinci. Nyní na dvou pastvinách žijí více než tři desítky koní a přibyli k nim také pratuři a zubři. Zatímco první mládě porodila klisna, která už přijela do Milovic březí z Anglie, nejnovější přírůstek byl počat v Milovicích. „Jde o první hříbě, jehož otcem je hřebec Northcroft Firestarter,“ uvedl Dostál.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *